Vad hände med legobiten?

Idag var det inne dag för kottarna där vi hade fokus på våra vatten experiment, för två veckor sen frös vi in ballonger med stora legobitar i och idag var det dags att se vad som hade hänt med ballongerna. Vårt uppdrag för idag var att få tillbaka legobitarna, men hur ska vi göra det ? vad hände när man höll i isen? Varför blev det blött och droppade? Vi fick använda händerna för att försöka få ut is biten och en hårfön som blåste varmluft.❄️

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Sofia » Fotografiska museet :  ”Wow, jag vill också följa med! Vilken härlig dag, Fredrika hade tusen grejer att..”

  • Sofia » Vykort! :  ”Åh, vilken lycka! Obligatoriskt att skicka vykort, var vi än är, enligt Fredrika..”

  • Alexandra » Nypon Sunda:  ”Spännande!!”

  • Alexandra » Nyfikenloppet:  ”Bra jobbat! Medaljen var en stor hit här hemma! :)”

  • Alexandra » Nypon i Enkebyparken:  ”Spännande park! Vi har fått höra mycket om denna på hemmaplan ”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-