Tisdagsbloggen

Anabelle dokumenterar (fotar, väljer bilder, återberättar och bloggar):

Att först kom björnen och sen kom älgen sen kom apan sen kom sälen. Och det var så att björnen ville vara ifred fast älgen kom med och då kom apan och ville också vara med. Men älgen & björnen ville vara ifred. Och då sa sälen att om man vill vara ifred så får man vara helt själv, inte med en kompis. Apan blev ju ledsen för att den inte fick vara med sina två kompisar. För om man leker en lek så är man med men om man är själv - så är man i fred!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Sofia » Fotografiska museet :  ”Wow, jag vill också följa med! Vilken härlig dag, Fredrika hade tusen grejer att..”

  • Sofia » Vykort! :  ”Åh, vilken lycka! Obligatoriskt att skicka vykort, var vi än är, enligt Fredrika..”

  • Alexandra » Nypon Sunda:  ”Spännande!!”

  • Alexandra » Nyfikenloppet:  ”Bra jobbat! Medaljen var en stor hit här hemma! :)”

  • Alexandra » Nypon i Enkebyparken:  ”Spännande park! Vi har fått höra mycket om denna på hemmaplan ”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-