Elefant!

Elefanter är smarta djur som lever i flock. För att klara sig måste de samarbeta! Så på Birkagården blev alla Nyfikna barn igår samarbetande elefanter!

Barnen delades upp i lag i färgerna grön, blå, röd och fick hämta material i lagets färg. Sedan var det dags att bygga. Mission; Använd bara fem delar (vilka är näst stt bygga med?) och bygg ett torn - tillsammans! Succe!

Av olika anledningar delades barnen avdelningsvis denna gång. Utöver ’tripp trapp träd’ och avslappning samt leken (beskriven ovan) plockade blå grupp även upp filtarna och ballongerna för vidare samarbetsövning. Det verkade till en början svårt att hålla ballongen på filten (och i luften) men snart stod alla tre grupper och skrattade högt!

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Alexandra » Nypon Sunda:  ”Spännande!!”

  • Alexandra » Nyfikenloppet:  ”Bra jobbat! Medaljen var en stor hit här hemma! :)”

  • Alexandra » Nypon i Enkebyparken:  ”Spännande park! Vi har fått höra mycket om denna på hemmaplan ”

  • Alexandra » Nypon Rörelse :  ”Heja heja! Bra kämpat i värmen”

  • Alexandra » Nypon Sunda :  ”Va härligt! Ser ut som ni hade en toppendag i skogen ”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-