Ska man tro på allt man ser?

Blå grupp gjorde en film förra veckan. På filmen får 9barn och 2vuxna plats i en och samma låda - ”men det får ju bara plats fyra där” säger ett barn. De barn som inte var här förra veckan verkar undrande. Vi ser filmen två gånger och testar sedan. Får alla verkligen plats? Nä, några 11personer får det absolut inte plats i lådan. Men på fIlmen gick det ju? Stämmer inte det vi ser? #källkritik

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Sandra » Teater FRÖ! :  ”Så skoj med Teater! Tack för att ni tar med våra små på kulturäventyr! Att åka b..”

  • Sandra » Löv!!!:  ”Så härliga höstbilder! ”

  • Anna » Grattis Leona! :  ”Tack för att ni firade och uppmärksammade Leona, det gjorde henne så glad!”

  • Jens » TACK!! :  ”Bra drag på knattarna den kvällen, kunde inte ha blivit bättre upphängning av ta..”

  • Alexandra » Miljöhjältarna kottar :  ”Vilken härlig dag!”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-