Ska man tro på allt man ser?

Blå grupp gjorde en film förra veckan. På filmen får 9barn och 2vuxna plats i en och samma låda - ”men det får ju bara plats fyra där” säger ett barn. De barn som inte var här förra veckan verkar undrande. Vi ser filmen två gånger och testar sedan. Får alla verkligen plats? Nä, några 11personer får det absolut inte plats i lådan. Men på fIlmen gick det ju? Stämmer inte det vi ser? #källkritik

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Sara » Härliga Karlberg:  ”Oj, vilken fin dag i härlig miljö ☀️”

  • Anna » Tack för igår! :  ”Tack för ett jättemysigt och gott Förskolecafé! Så fint ordnat tillsammans med b..”

  • Ninoa » Grattis! :  ”Stort tack till er alla för att ni uppmärksammade Liams födelsedag Han var så gl..”

  • Sandra » Teater FRÖ! :  ”Så skoj med Teater! Tack för att ni tar med våra små på kulturäventyr! Att åka b..”

  • Sandra » Löv!!!:  ”Så härliga höstbilder! ”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-