Ska man tro på allt man ser?

Blå grupp gjorde en film förra veckan. På filmen får 9barn och 2vuxna plats i en och samma låda - ”men det får ju bara plats fyra där” säger ett barn. De barn som inte var här förra veckan verkar undrande. Vi ser filmen två gånger och testar sedan. Får alla verkligen plats? Nä, några 11personer får det absolut inte plats i lådan. Men på fIlmen gick det ju? Stämmer inte det vi ser? #källkritik

Kommentera gärna:

Senaste inläggen

Senaste kommentarer

  • Sofia » Vykort! :  ”Åh, vilken lycka! Obligatoriskt att skicka vykort, var vi än är, enligt Fredrika..”

  • Alexandra » Nypon Sunda:  ”Spännande!!”

  • Alexandra » Nyfikenloppet:  ”Bra jobbat! Medaljen var en stor hit här hemma! :)”

  • Alexandra » Nypon i Enkebyparken:  ”Spännande park! Vi har fått höra mycket om denna på hemmaplan ”

  • Alexandra » Nypon Rörelse :  ”Heja heja! Bra kämpat i värmen”

Bloggarkiv

Länkar

-

Etikettmoln

-